Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę podczas badania?

Doctor meeting with patient in hospital office

Opóźnienie lub brak menstruacji może, ale nie musi oznaczać ciąży. Jak więc kobieta może sprawdzić czy zaszła w ciążę? Kiedy należy wybrać się do ginekologa?

Test ciążowy

Najbardziej prosty sposób, który może potwierdzić ciążę to wykonanie testu ciążowego. Testy dostępne są w każdej aptece. Mimo że nie potwierdzają ciąży w stu procentach, są jednak bardzo wiarygodne. Test ciążowy, który każda kobieta może wykonać sama w domu wykonuje się na podstawie bardzo niewielkiej próbki moczu. U kobiet w ciąży w moczu obecny jest hormon HCG, jest on bowiem produkowany przez zarodek. Hormon ten prowokuje produkcję progesteronu – hormonu, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży. Testy ciążowe, które dostępne są w aptekach wykrywają ciążę już na bardzo wczesnym etapie. Można go wykonać już tydzień po stosunku. O tym, że kobieta jest w ciąży świadczą dwie kreseczki na teście.

Kiedy do ginekologa?

Test ciążowy potwierdza ciążę w 99 procentach. Mimo to większość kobiet chce mieć 100 procent pewności, że zaszły w ciążę. Fakt zapłodnienia w 100 procentach potwierdzi tylko badanie przeprowadzone przez ginekologa. Na wizytę można zgłosić się jak najwcześniej, nie później jednak niż w 10 tygodniu ciąży, czyli mniej więcej po miesiącu od wykonania pierwszego testu ciążowego lub pomiędzy 6 a 8 tygodniem od daty ostatniej miesiączki. W celu potwierdzenia ciąży lekarz najprawdopodobniej zleci badanie krwi, aby oznaczyć poziom wcześniej już wspomnianego hormonu HCG. Na wyniki badania krwi trzeba jednak poczekać. Stąd też niezbędne jest badanie ginekologiczne. Objawem ciąży, który można sprawdzić w trakcie palpacyjnego badania ginekologicznego jest rozpulchnienie i zasinienie szyjki macicy. Jeżeli na wizytę wybierzemy się do lekarza, który w gabinecie ma aparat USG do wykonywania USG przezpochwowego, to wykonując je także można stwierdzić ciążę. W jamie macicy już w 4 tygodniu ciąży widoczny jest pęcherzyk ciążowy.

Dlaczego wizyta u ginekologa nie powinna mieć miejsca później niż w 10 tygodniu ciąży?

Wizyta nie powinna odbyć się później z uwagi na dobro zarówno nienarodzonego dziecka jak i przyszłej mamy. Przez całą ciążę przyszła mama i jej dziecko powinni pozostawać pod stałą kontrolą ginekologa. Na pierwszej wizycie lekarz zakłada kartę ciąży (warto nosić ją przy sobie), wylicza także przybliżony termin porodu. Do 10 tygodnia ciąży każda kobieta powinna wykonać także szereg badań. Na zakończenie wizyty pacjentka otrzyma skierowanie między innymi na wykonanie następujących badań:
-pełną morfologię;
-badanie moczu;
-oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, poziomu cukru i cholesterolu;
-WR. Test w kierunku kiły;
-IMG – badanie wykrywające toksoplazmozę;
-testów w kierunku różyczki i cytomegalii.
Dodatkowo zostanie zmierzone ciśnienie krwi, a w trakcie badania ginekologicznego pobrany wymaz na wykonanie cytologii. Lekarz zaleci zapewne także przyjmowanie kwasu foliowego.

Kiedy powinna odbyć się kolejna wizyta?

Następna wizyta powinna odbyć się do 12 tygodnia ciąży. Na następne aż do 28 tygodnia ciąży należy zgłaszać się co 4 tygodnie – chyba, że lekarz prowadzący ciążę zadecyduje inaczej. Od 28 tygodnia ciąży standardowo wizyty odbywają się co 2 tygodnie, a po 38 tygodniu ciąży, co tydzień.

Apteczne testy ciążowe potwierdzają ciążę w 99 procentach. Jego wynik może jednak stuprocentowo potwierdzić tylko ginekolog. Na pierwszą wizytę można umówić się pomiędzy 6 a 8 tygodniem od daty ostatniej miesiączki. Na bardzo wczesnym etapie ciąży badanie ginekologiczne jej nie potwierdzi.

Artykuł napisany we współpracy z ekspertami z przychodni Medica2000 z Warszawy