Zabawa w sklep i gotowanie – jakie umiejętności rozwijają u dziecka?

Zabawa w sklep i gotowanie to jedna z najbardziej lubianych form spędzania czasu w domu przez dzieci. Wiele pociech lubi wcielać się w dorosłych i bawić się w wykonywanie czynności codziennego życia. Jak dziecko poprzez frajdę uczy się świata? Dowiedz się, w jaki sposób zabawa w sklep i gotowanie wpływa na dzieci oraz jakie umiejętności są rozwijane u maluchów.

Zabawa sklep – kreatywna zabawa dla każdego dziecka

Dla wielu dzieci zabawa w sklep kojarzy się z wyjątkowym – pociechy stają się wtedy sprzedawcami, którzy odpowiedzialni są za swój lokal. Jest to okazja do tego, aby dziecko podniosło swoje umiejętności miękkie takie jak, np. asertywność, kontakt z drugą osobą czy podejmowanie odpowiednich decyzji. Zabawa w sklep rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię do działania – na samym początku dzieci ustalają to, jak dokładnie ma wyglądać lokal oraz gdzie jest położony – zwykły pokój dziecka często zamienia się w prawdziwe centrum handlowe. Kolejnym etapem zabawy jest odpowiednie rozmieszczenie artykułów spożywczych, którymi dzieci handlują oraz symulacja prawdziwej rozmowy na linii sprzedawca-klient.

Zabawa w sklep – czego uczy dzieci?

Podczas zabawy w sklep dzieci pobudzają swoją kreatywność, rozwijają wyobraźnię oraz uczą się podstawowych zachowań społecznych. Zabawa ta polega najczęściej na odgrywaniu ról, w których dzieci wcielają się zarówno w klienta, jak i sprzedawcę, dzięki czemu uczą się targowania oraz wyrażania własnego zdania. Maluchy w tej formie zabawy najczęściej uczą się:

 • czym są pieniądze oraz jaką odgrywają rolę w życiu,
 • zachowań interpersonalnych,
 • szacunku do drugiego człowieka,
 • czym różnią się monety od banknotów,
 • liczenia,
 • cyfr,
 • wykonywania prostych rachunków matematycznych,
 • rodzajów sklepu,
 • rodzajów artykułów spożywczych,
 • interakcji z innymi ludźmi.

Jeżeli zależy Ci na rozwinięciu kreatywności u dziecka i na tym, aby nauczyło się tego, jak funkcjonować w codziennym życiu, zaproponuj mu zabawę również w inne dziedziny życia. Wśród najpopularniejszych wymienia się, m.in. szpital, kawiarnię, sklep kosmetyczny, salon fryzjerski czy zabawę w kuchni, w której maluchy uczą się podstawowych produktów oraz tego, jak przygotowywać wymyślne obiady i dania.

Zabawa w gotowanie – kreatywna forma naśladowania dorosłych

Zabawa w gotowanie to jedna z najpopularniejszych form zabaw dla dzieci, w której naśladują one zachowania swoich rodziców. Kuchnie do zabawy dla dzieci to miejsce przeznaczone dla maluchów od 3. roku życia – w tym czasie dzieci zaczynają naśladować swoich rodziców i same chcą zrobić coś, co wydaje im się wyjątkowe. Poznawanie podstawowych sprzętów kuchennych takich jak, np. kuchenka, mikrofalówka czy lodówka uczy dzieci rozwagi (np. przed poparzeniem w trakcie obsługi), a poznanie nowych produktów rozwija słownictwo oraz uczy rozróżniać artykuły spożywcze.

Czego uczy zabawa w gotowanie?

Zabawa w sklep to jedna z form zabaw dla dzieci, w której rozwijają one swoje umiejętności w szerokim zakresie. Wśród najważniejszych aspektów zabawy znajduje się:

 • wzbogacenie słownictwa dziecka – nauka nazw produktów oraz terminologii związanej z przygotowywaniem posiłków,
 • rozwijanie kreatywności – możliwość łączenia różnych produktów w jedno np. sałatkę,
 • nauka planowania – podczas zabawy dziecko planuje kolejność wykonywania czynności podczas gotowania potraw,
 • rozwój umiejętności matematycznych – nauka poprzez sortowanie i liczenie produktów,
 • nauka samodzielności – bawiąc się, dziecko podejmuje często decyzję o tym, co i jak gotować, dzięki czemu zdane jest samo na siebie; rozwija to w dużym stopniu samodzielność.

Co ważne – jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko w pełni wykorzystywało potencjał z zabawy w gotowanie, wyposaż je we wszystkie niezbędne elementy takie jak, np. sprzęty AGD, sztućce, szklanki, napoje, potrawy, fartuchy oraz przybory kucharskie. Wszystkie akcesoria zapewnią wielogodzinną zabawę oraz nauczą obsługi podstawowych urządzeń i pojęć związanych z kuchnią.