Ramki na zdjęcia – pomysły i inspiracje

Zdjęcia są na pewno dla każdego z nas bardzo istotnym dokumentem naszego życia. W końcu to za ich pomocą uwieczniamy piękne chwile, które znaczą coś więcej. Niektóre fotografie stanowią dla nas symbol miłości, inne wytrwałości a jeszcze inne stanowią dowód na spełnienie i zrealizowanie marzeń. Ilekroć patrzymy na takie zdjęcia, to na pewno czerpiemy z nich siłę, chociaż niekiedy sami nawet nie jesteśmy tego świadomi. Jednak przecież nie powiesimy samego zdjęcia na ścianie…

Ramki na zdjęcia – jak wybrać?

Otóż konieczny jest wybór jakiś ładnych ramek na zdjęcia? Jak tego dokonać? W końcu kiedy wejdziemy do sklepu znajdziemy bardzo wiele różnych propozycji.. Która z nich będzie najlepsza? Będą to ramki klasyczne drewniane, nowoczesne metalowe, stylizowane na przeróżne wzory, wykonane metodą passe-partout i wiele innych… Na początek postarajmy się krótko i szybko omówić te najbardziej znane ramki.

Drewniane ramki na drewna

Najczęściej chyba decydujemy się na zakup drewnianych ramek do zdjęć. Mogą one być wykonane z jasnego albo ciemnego drewna i co ważniejsze – mogą być wykonane w przeróżnych stylach. Bowiem nie powiedzieliśmy do tej pory o tym, co najważniejsze. Otóż ramkę do zdjęcia należy dobrać w dwojaki sposób. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę ogólny styl aranżacji wnętrz, który panuje w danym pokoju, jednak z drugiej strony należy także popatrzeć na charakter zdjęcia. Dlatego też drewniane proste ramki stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tych bardziej fikuśnych, jeśli np. istnieje duży dysonans pomiędzy stylem aranżacji wnętrza np. shabby a bardzo poważnym zdjęciem.

Metalowe ramki na zdjęcia

Często także decydujemy się na metalowe ramki. Są one proste, nowoczesne i dość uniwersalne – świetnie sprawdzają się do dużej ilości zdjęć. Jednak warto podkreślić, że najczęściej są one mało „osobowym” rozwiązaniem…

Ramki do zdjęć passe-partout – klasyczne spojrzenie

A przecież zdjęcia naprawdę wiele dla nas znaczą! Dlatego też często warto zdecydować się na passe-partout . O co w tym chodzi? cóż w tym momencie należy powiedzieć, że passe-partout ma kilka swoich twarzy. Przede wszystkim chodzi w tej technice o to, że zdjęcie eksponowane jest na pasującym do niej kartonie. Karton stanowi tylko ramkę, często dostawiany jest dodatkowy biały kwadrat//prostokąt, zaś w środku tej kompozycji wstawiane jest zdjęcie. Takie klasyczne passe-partout pozwala nam na uzyskanie efektu jak w galeriach sztuki, bardzo niskim kosztem. Zdjęcie jest ładnie widoczne i przejrzyste.

Ramki do zdjęci passe-partout – mniej znane aspekty

Jednak passe-partout ma także swoje inne oblicze, które bez wątpienia warto poznać. Otóż passe-partout to także nazwa ozdobnego kartonu oraz jednocześnie techniki passe-partout, która polega na charakterystycznym zdobieniu. Takie ramki do zdjęć passe-partout bez problemu znajdziemy w każdym porządnym sklepie. Jak one się prezentują? Ramki w stylu passe-partout oryginalnie wywodzi się z shabby / romantycznego, zatem często są to motywy delikatnych kwiatów, japońskich wiśni itd. Jednak nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie przeciwko temu, abyśmy sami sobie wykonanie taką ramkę na zdjęcia passe-partout. Jak tego dokonać?

Ramka na zdjęcia passe-partout wykonana samodzielnie

Otóż w sklepach z artykułami papierniczymi bez problemu znajdziemy wszystkie potrzebne akcesoria. Kiedy już będziemy je posiadać, to warto zainwestować trochę czasu w obejrzenie przeróżnych filmików w Internecie – niestety trudny wytłumaczyć tu sam proces obróbki papieru i naklejania go oraz suszenia. Trzeba jednak stanowczo podkreślić, że bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stylu. Z passe-partout możemy wykonać naprawdę wiele ramek w różnych stylach – industrialnym, romantycznym, klasycznym, starodawnym, prowansalskim tudzież nowoczesny, Kierujemy się jednak nie tylko tym, co nam się podoba, lecz jak zostało to wspomniane wcześniej tym, co będzie pasowało do naszego mieszkania. Nawet jeśli ramki w delikatne kwiatki są śliczne, jednak my chcemy zawiesić w naszym industrialnym pokoju abstrakcyjną fotografię, to na pewno nie będzie to dobrym pomysłem.