Plafony zamiast typowych lamp wiszących – zalety, które warto wziąć pod uwagę

Wśród oświetlenia prym wiodą lampy wiszące, ale niemalże na równi pojawiają się dziś plafony. To oświetlenie, które niegdyś nie kojarzyło się z estetyką, a dziś zaskakuje dekoracyjnymi propozycjami.

Gdzie można zamontować plafony? Jak dobrać je do wystroju wnętrza? Jakie posiadają zalety? Sprawdźmy!

Plafon – niekoniecznie płaska lampa

Plafon to lampa z natury niemalże płaska, ale producenci oferują nam dziś o wiele bardziej złożone formy, wciąż jednak niewiele wystające ponad powierzchnię sufitu. Bazę zwykle stanowi geometryczna podstawa, która wewnątrz posiada źródło światła. Inne dostępne konstrukcje posiadają kilka punktów świetlnych, nierzadko ruchomych. Takie lampy oferuje sklep https://azzardo.com.pl/.

W dawnych czasach plafony gościły głównie w hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej. Były jednakowe, mało estetyczne, a o roli dekoracyjnej nie było mowy. Dziś jednak, choć zachowały swoją pierwotną funkcję, są w dużej mierze ozdobą domowych wystrojów.

Najważniejsze atuty

Plafon to lampa mobilna, która ze względu na sposób montażu oraz konstrukcję nadaje się do ulokowania zarówno na suficie, jak i na ścianach. To zaś czyni z niej oświetlenie wielofunkcyjne. Może spełniać rolę lampy głównej, zadaniowej lub dekoracyjnej. Oferować równomierne oświetlenie przestronnego pokoju bądź doświetlenie ciemnych miejsc, np. w przedpokoju, gdzie stanie w roli klasycznego kinkietu.

Minimalistyczne rozmiary plafonów sprawiają, że nadają się one do zastosowania nawet w małych, niewymiarowych i niskich pomieszczeniach. Nie trzeba się martwić o efekt przytłoczenia lub zawadzanie głową podczas poruszania się po pokoju.

Ruchome źródła światła w wybranych modelach plafonów, to okazja, by precyzyjnie dopasować sposób oświetlenia danego wnętrza. Ta konstrukcja sprawdzi się zatem w salonach, domowych biurach, przedpokojach, sypialniach, ale i łazienkach, a nawet kuchniach.

Wystrój wnętrza z plafonem

Dobór plafonu zależy od planowanej aranżacji wnętrza. W tradycyjnych, klasycznych, a także industrialnych wystrojach, sprawdzą się modele bazujące na drewnianych elementach. Surowość naturalnego materiału w połączeniu z ciepłą barwą drewna, polubią także aranżacje nowoczesne, minimalistyczne, skandynawskie oraz prowansalskie.

Na więcej blasku, szklanych elementów i kryształowych detali można sobie pozwolić w wystroju glamour oraz typowo luksusowym. Z kolei metalowe oprawy, odcienie miedzi, złota i srebra są świetnym uzupełnieniem modnych dziś loftów.

Ciekawe efekty można uzyskać bawiąc się transparentnością opraw plafonów. Do wyboru są bowiem zarówno mleczne, półprzezroczyste, jak i całkowicie transparentne oprawy. Światło w nich prezentuje się odmiennie, a w połączeniu z nietypową barwą, stwarza pole do popisu tym, którzy chcą uzyskać świetlny wystrój, inny niż wszystkie.

Dajmy szansę plafonom w domowych wnętrzach. Przekonajmy się, że posiadają mnóstwo zalet, a przy tym stają się nieoczywistymi dekoracjami.