PkS Racibórz

PkS Racibórz

Komunikacja miejska to jeden z najważniejszych elementów każdego miasta, dzięki niej osoby niezmotoryzowane mają szansę dotrzeć do wielu miejsc.
W Raciborzu i miastach ościennych za sieć połączeń autobusowych odpowiedzialna jest spółka PKS Racibórz.

Komunikacja miejska w Raciborzu

PKS Racibórz świadczy usługi komunikacyjne od ponad 70 lat. Przez ten okres spółka przeszła wiele modernizacji, ale zawsze dbała o bezpieczne i terminowe przewozy pasażerów.Obecnie przewoźnik może pochwalić się 88 liniami, które obsługują miasto Racibórz oraz miasta i miasteczka ościenne. W dni powszednie autobusy wykonują aż 420 pojazdów, natomiast w dni wolne od pracy ta liczba jest zredukowana do 80.Podróż autobusów RJA rozpoczyna się z dworca autobusowego, następnie rozjeżdżają się one w różnych kierunkach. Pasażerowie mają do dyspozycji 220 przystanków rozmieszczonych w powiecie raciborskim. Ponadto autobusy zatrzymują się na przystankach innych przewoźników i dworcach miast sąsiednich.

Misja spółki

Głównym zadaniem PKS Racibórz jest przewóz uczniów do szkół. Dlatego rozkłady jazdy są tak przygotowane, aby uczniowie mogli dotrzeć na czas do szkół oraz z nich wrócić w możliwie najkrótszym czasie. W tym celu w godzinach porannych pomiędzy 6 a 8 oraz popołudniowych między 12 a 16 częstotliwość przejazdów jest zwiększona. Korzystają z tego również niezmotoryzowani dorośli, którzy muszą na czas dotrzeć do pracy, urzędu czy lekarza. Spółka jest w ciągłym kontakcie z placówkami oświaty, w razie potrzeby modyfikuje rozkłady jazdy tak, aby sprostać oczekiwaniom pasażerów.PKS świadczy kompleksowe usługi w zakresie dowozu uczni do gmin Pietrowice Wielkie, Nędza, Krzyżanowice, Kornowiec oraz Rudnik.Poza tym spółka podstawia dodatkowy transport w miejsce luk powstałych w wyniku likwidacji tras kolejowych.

Wynajem autokarów

Poza organizacją komunikacji miejskiej PKS Racibórz w swojej ofercie ma możliwość wynajmu autokarów. Są one dostępne dla osób indywidualnych organizujących przyjęcia okolicznościowe, zorganizowanych grup, które planują wyjazd na pielgrzymki i wycieczki oraz dla firm. Wszelkie informacje na temat wynajmu i wolnych terminów są dostępne w Dziale Przewozów Pasażerskich.