Kto jeszcze używa map ściennych?

Mogłoby się wydawać, że wydawnictwa kartograficzne czasy swojej świetności przeżyły dawno temu. Nic bardziej mylnego – mapy, zarówno te ścienne, jak i składane czy nawet atlasy, wciąż są niezastąpionym narzędziem pracy w wielu przedsiębiorstwach. Przede wszystkim z map korzystają logistycy, spedytorzy czy osoby zajmujące się planowaniem wysyłek czy dystrybucji.

Mapy ścienne w wielu przypadkach są dużo wygodniejsze, niż mapy elektroniczne czy nawigacje GPS. Zwłaszcza wtedy, gdy mapa i geoplanowanie jest w danej firmie na porządku dziennym i spogląda się na nią nawet setki razy dziennie. Dla takich pracowników świetnym rozwiązaniem będą mapy ścienne na zamówienie (personalizowane), czyli przygotowywane na specjalne zamówienie klienta. Przy takim rozwiązaniu możliwe są przeróżne modyfikacje nanoszone na mapę, na przykład powiększone wybrane informacje, takie jak nazwy miast, kody pocztowe, wybrane trasy. Oprócz tego kartografowie bez problemu mogą dopasować do potrzeb kolor, format i układ całej mapy.

Mapy ścienne wykorzystywane są także w różnego rodzaju instytucjach państwowych, takich jak urzędy miast czy gmin. Pomagają one urzędnikom w codziennej pracy, na przykład przy planowaniu remontów, modernizacji czy nowych inwestycji. Ścienne mapy to także podstawowe narzędzie pracy służb mundurowych: policji, straży miejskiej, straży leśnej czy straży pożarnej. Mapy pozwalają szybko reagować i dobrze kontrolować teren, którym się “opiekują”.

Szkoły i inne placówki oświatowe to kolejne instytucje, które na co dzień korzystają z map ściennych. Dzięki takiemu wsparciu uczniom czy studentom dużo łatwiej zapamiętać niektóre informacje, a ich ciekawe graficzne przedstawienie sprawia, że nauka jest po prostu ciekawsza i przychodzi z łatwością.

Jak widać, mapy ścienne wcale nie odeszły do lamusa. Choć w codziennym przemieszczaniu się po mieście łatwiej skorzystać z elektronicznej nawigacji niż papierowego atlasu drogowego, to w pracy dużo wygodniej korzystać z gotowego rozwiązania, które mamy stale przed oczami, na którym możemy zakreślić wybrane fragmenty czy informacje i uzyskać wyższy komfort.