Jak wybrać bramę garażową? Wybierz mądrze

Jednym z najważniejszych elementów garażu, czy to wolnostojącego czy znajdującego się w bryle domu, jest brama garażowa. Oferty producentów są tak różnorodne, że czasem ciężko się w nich odnaleźć. Jak wybrać drzwi do garażu, żeby służyły nam latami?

Rodzaje bram garażowych

Pierwszym krokiem przy wyborze drzwi garażowych powinna być oczywiście decyzja, jaki typ bramy wybrać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań: od bram segmentowych (zwanych także sekcyjnymi) po bramy rolowane. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Bramy segmentowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą dobrze zabezpieczyć garaż przed włamaniem. Wykonane są ze stali ocynkowanej i wyposażone w zabezpieczenia antykorozyjne. Dzięki wypełnieniu paneli pianką poliuretanową, co jest standardem w przypadku wszystkich bram segmentowych dostępnych w firmie Ekoplast, zapewniają dobrą izolację termiczną na całej powierzchni. Dostosowują się do indywidualnego charakteru domu, występują w szerokiej gamie wzorów oraz kolorów, a także mogą być ścięte na krawędziach, zaokrąglone lub łukowe, w zależności od potrzeb. Mogą być otwierane automatycznie lub ręcznie, w zależności od potrzeb.

Podobne w działaniu są bramy rolowane, które w standardzie posiadają napęd elektryczny. Ich działanie przypomina żaluzje okienne i podobnie jak brama segmentowa sprawdzą się w przypadku garażu, w którym istotna jest oszczędność miejsca, zarówno wewnątrz, jak i na samym podjeździe. Jednak w przeciwieństwie do bram segmentowych, bramy rolowane są doskonałą opcja dla osób, które potrzebują wolnej przestrzeni pod sufitem, ponieważ dają możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni wewnątrz niewielkiego garażu. Ze względów bezpieczeństwa tego typu rozwiązania wyposażone są w hamulec inercyjny, który chroni pancerze przed nagłym, niekontrolowanym rozwinięciem.

Napęd do drzwi garażowych

Stając przed zakupem bramy garażowej, powinniśmy również rozważyć dodatkowe wyposażenie, jakim jest napęd elektryczny. Dzięki niemu otwieranie drzwi będzie znacznie bardziej komfortowe, płynne i przede wszystkim ciche.

Bardzo istotne, by oprócz pilota i włączników, które umożliwiają automatyczne sterowanie bramą, nie zapomnieć o elementach do ręcznej obsługi bramy, takich jak korby do bram rolowanych oraz fotokomórkach i urządzeniach, które zapobiegną niepożądanemu opadnięciu drzwi, gdy coś będzie znajdowało się w świetle bramy czy krawędziowych listwach bezpieczeństwa.