Gdzie zrobić badania techniczne samochodu?

Badania techniczne swojego samochodu musi prowadzić regularnie każdy kierowca. Gdzie można je wykonać?

Właściciele nowych samochodów pierwsze badania techniczne muszą wykonać po 3 latach od pierwszej rejestracji pojazdu. Kolejne należy przeprowadzić po 2 latach od poprzednich. Wszystkie samochody w wieku powyżej 5 lat muszą być kontrolowane w stacji kontroli pojazdów co roku.

Badania techniczne samochodu – jaka stacja kontroli będzie potrzebna?

Stacje kontroli pojazdów możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • podstawową stację kontroli pojazdów
  • okręgową stację kontroli pojazdów

Podstawowe stacje kontroli mogą prowadzić okresowe badania techniczne pojazdów do 3,5 tony, w tym badania przyczep oraz dodatkowe badania techniczne pojazdów do 3,5 tony. To właśnie tam najczęściej kontrolujemy swoje samochody osobowe.

Okręgowa stacja kontroli wykonuje badania techniczne samochodów o masie powyżej 3,5 tony, a także badania pojazdów poniżej tego limitu w określonych przypadkach – zarówno badania okresowe, jak i dodatkowe. Skierowanie badanie do stacji okręgowej możemy otrzymać po kolizji, a także wtedy, gdy zostaniemy skierowani tam przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę. Stacje te badają też pojazdy typu SAM.

Stacja kontroli czynna nawet do 22:00!

Jednym z problemów, z którym boryka się wielu kierowców, są krótkie godziny otwarcia stacji kontroli pojazdów. Bardzo często wtedy, gdy pracujemy do 18:00 czy nawet 20:00, trudno umówić się na wizytę bez brania dnia wolnego.

Jednak jeżeli chodzi o badania techniczne Warszawa oraz w innych większych miastach, możemy bez trudu znaleźć również takie stacje, które działają do późnych godzin wieczornych.

Przykładowo, stacja Auto Plaza, która znajduje się przy ulicy Popularnej 70 w Warszawie, jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 22:00.

Zatem wtedy, gdy zbliża się termin wykonania badań technicznych pojazdu, warto znaleźć dobrą stację i udać się na kontrolę przed utratą ważności poprzednich badań – tylko wtedy możemy przedłużyć ważność dowodu rejestracyjnego swojego auta.