Czy warto robić badania prenatalne?

Czy warto robić badania prenatalne?

Współczesna medycyna daje ogromne możliwości diagnostyczne. Warto z nich korzystać. Każda kobieta w ciąży powinna być pod opieką lekarza ginekologa, który na bieżąco monitoruje jej stan oraz sprawdza stan zdrowia dziecka w łonie matki.

Badania laboratoryjne

Wystarczy pobrać krew, aby uzyskać odpowiedź na wiele pytań związanych ze zdrowiem ciężarnej kobiety i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Najpopularniejszym badaniem u kobiety w ciąży jest usg. Niektórzy ginekolodzy wykonują to badanie na każdej wizycie, co miesiąc, a nawet częściej, jeśli jest potrzeba. Kobieta musi też regularnie poddawać się badaniu krwi.

Badania prenatalne Katowice wykonywane są przez najlepszych specjalistów. Są to ginekolodzy, którzy ciągle aktualizują swoją wiedzę na szkoleniach.

Jakie wady płodu można wykryć dzięki badaniom prenatalnym?

Badania prenatalne to ogromne osiągnięcie medycyny. Dzięki nim można wykryć na przykład wady rozwojowe płodu. Czasem zdarza się, że dziecko ma wadę serca i od razu po urodzeniu trzeba wykonać operację. Dzięki badaniom prenatalnym zespół lekarzy może przygotować się do takiego zabiegu.

Badania prenatalne Katowice pozwalają wykryć również choroby genetyczne, w tym zespół Downa, którego bardzo obawiają się przyszli rodzice.

Badania bardziej inwazyjne

Niektóre badania prenatalne są badaniami inwazyjnymi. Jest to amniopunkcja, biopsja. Lekarz ginekolog zawsze powinien poinformować pacjentkę jakie są możliwe ryzyka wykonania danej procedury diagnostycznej. Czasem podwyższa się ryzyko poronienia.

Jednak bez wykonania badania lekarzom będzie brakowało wiedzy na temat stanu zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka. Jeśli jest chociażby małe podejrzenie, że istnieją pewne nieprawidłowości, warto wykonać wszystkie zlecone badania, by mieć pewność, co tak naprawdę się dzieje.

Dlatego ważne jest, by kobieta chodziła do lekarza ginekologa, do którego ma zaufanie. Sam lekarz powinien wykazać się empatią. Kobieta w ciąży to pacjentka, która zasługuje na dużą cierpliwość i dobre słowo ze strony medyków.