Własny dom czy mieszkanie? Co się bardziej opłaca?

Budowa nowego domu, a może jednak duże mieszkanie? Które rozwiązanie lepsze, na co warto postawić, mając odpowiednie możliwości finansowe?

Każdy z wybór na pewno ma zalety i wady. Warto zatem bliżej przyjrzeć się możliwościom, korzyściom, jak i potencjalnym kosztom, związanym z kupnem nowego domu czy też nowego mieszkania.

Ile za nowe mieszkanie, ile za nowy dom?

Ceny nowych mieszkań w dużych miastach, cenowo przebijają domy. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko oczywiście związane jest z lokalizacją określonych nieruchomości. Obecnie w dużych miastach, mało kto może pozwolić sobie na zakup ziemi w atrakcyjnej lokalizacji, a tym bardziej przeznaczyć ziemię pod budowę domu jednorodzinnego. Co lepsze tereny przechodzą pod władanie deweloperów, którzy masowo budują nowe bloki, nowe osiedla. Dlatego też cena metra nowego mieszkania w miastach takich jak Warszawa czy Gdańsk, będzie wyższa od ceny metra kwadratowego nowego domu.

Wykończenie wnętrz w domu i mieszkaniu

Każdy dom, każde mieszkanie wymaga jego wykończenia, starannej aranżacji. Domy w większości przypadków przewyższają mieszkania metrażem, dlatego inwestowanie w wystrój wnętrz, dostosowanie ich do zamieszkania, będzie droższe. Równocześnie proces dostosowania nieruchomości do zamieszkania, w przypadku domów, może trwać zdecydowanie dłużej niż w przypadku mieszkań. Należy podkreślić, że dodatkowym obciążeniem finansowym dla właścicieli domów jednorodzinnych są ogrody. Ciekawe zaadaptowanie przydomowego ogrodu, może być sporym wydatkiem.

Wysokość rachunków w domach i mieszkaniach

Właściciele mieszkań muszą się liczyć z wydatkami rzędu 600-900 zł, w zależności od miasta zamieszkania, a także metrażu nieruchomości. To standardowe opłaty za media, także fundusz remontowy. Właściciele domów o wielkości ponad 100 m2 będą płacić zbliżone kwoty za prąd, ogrzewanie, wodę. Wszystko zależy od jakości i ilości urządzeń używanych w domu. Równocześnie należy podkreślić, że właściciele prywatnych domów muszą liczyć się z niespodziewanymi wydatkami. Drobne czy większe awarie, mogą znacznie zachwiać domowym budżetem.

Relaks we własnym ogrodzie, tego w bloku nie uświadczysz

Najczęściej używanym argumentem za zamieszkaniem w domu jednorodzinnym, jest ten odnoszący się do własnej przestrzeni prywatnej. Możliwość wyjścia w szlafroku na poranną kawę do ogrodu. Wspólne spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie, bez nieproszonych gości. Bezpieczeństwo bawiących się dzieci czy możliwość wyboru infrastruktury, jaka będzie zdobiła ogród. Mieszkańcy bloków, osiedli nie mają takich możliwości. Oczywiście deweloperzy coraz częściej tworzą ciekawe strefy relaksy, projektują nie tylko place zabaw, ale i miejsca do sąsiedzkich spotkań. Jednak to zupełnie co innego, niż możliwość spędzenia wolnego czasu we własnym ogrodzie.