Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Czasami trudno jest wybrać porządne elementy z tej kategorii. Szczególnie, jeśli ktoś nie ma po prostu odpowiedniej wiedzy, na co należy szczególnie zwracać swoją uwagę. Coraz więcej osób decyduje się na śruby spełniające normy ISO/DIN/PN. O co tutaj jednak rzeczywiście chodzi? Co oznaczają te skróty? Jak może być wykonana konwersja pomiędzy normami, którymi zajmiemy się w ramach dzisiejszego artykułu?

ISO/DIN/PN – o co tutaj chodzi?

Chyba najlepiej będzie rozpocząć od ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization) skupia państwa tak naprawdę z całego świata. Została ona założona 2 lata po wojnie – na terenie Londynu. Od samego początku do ISO należy Polska. Warto podkreślić, że normy tego typu są najbardziej uniwersalne i często są stosowane na przykład w przypadku kontaktów ludzi z różnych państw. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że na przykład Polak i Niemiec będą – kolokwialnie pisząc – porozumiewali się uwzględniając właśnie ISO. Normy DIN to skrót od Deutsches Institute für Normung. Za to wszystko odpowiada na co dzień Niemiecki Instytut Normalizacyjny. W tym momencie ma on swoją siedzibę w stolicy, czyli Berlinie. Zadaniem tej organizacji jest na przykład opracowywanie oraz publikowanie norm spełniających konkretne standardy. Jakie są inne czynności do wykonania? Niemiecki Instytut Normalizacyjny zajmuje się także badaniami, kontrolą jakości wyrobów oraz pracami naukowymi. Ten podmiot został założony w 1917 roku. Na początku miał zaś nazwę Normalienausschuss für den allgemeinen Machinenbau. Tymczasem PN to nasze krajowe normy. Tutaj za wszystko w głównej mierze odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Pewnym minusem jest fakt, że PN są stosowane wyłącznie na terenie naszego państwa.

Jak wykonać konwersję?

W tym celu najlepiej wejść na stronę internetową stalmut.pl. Dlaczego? Znajduje się tam pomocna wyszukiwarka. Pamiętajcie, że konwersja dotyczy nie tylko śrub. Można ją również wykonywać biorąc pod uwagę nakrętki, wkręty, podkładki, wiertła itp. Załóżmy, że chcecie dowiedzieć się, jakie konkretnie oznaczenia mają śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem. Znacie tylko normę PN? W tym przypadku to PN 82406. Tak naprawdę wystarczy tylko wpisać lub wkleić do wyszukiwarki ten ciąg liter oraz cyfr. Dzięki temu dowiecie się, że śruby zamkowe mają także normy DIN 603 i ISO 8677. Sama czynność jest natomiast generalnie banalna i zajmuje co najwyżej kilkadziesiąt sekund.